Racing Records Home
 Most G1's in a Season
      2015-2016
      2014-2015
      2013-2014
      2012-2013
      2011-2012
      2010-2011
      2009-2010
      2008-2009
      2007-2008
      2006-2007
      2005-2006
      2004-2005
      2003-2004
      2002-2003
      2001-2002
      2000-2001
      1999-2000
      1998-1999
      1997-1998
      1996-1997
 Group 1 - All Time
 Most G1's in a Season
 Jockeys - All Time
 Most G1's in a Season
 Prizemoney
 Prizemoney (F&M)
 Group 1's
 Retrospective G1's
 Most Group 1's Season
 Most Stakes Wins
 Best Strike Rates
 Winning Streaks
 Horse of the Year
 Hall of Fame
 Horse Racing
 Group Racing
Most Group 1 wins by a Trainer in a Season for 2016-2017

Wins Jockeys Name Last Winner
9 Chris Waller Egg Tart - Treasury Brisbane Qld Oaks (2200m);   Egg Tart - Schweppes Oaks (2010m);   Foxplay - Coolmore Legacy Queen Of Turf (1600m);   Winx - Longines Queen Elizabeth Stks (2000m);   Winx - Ladbrokes Stakes (2000m);   Winx - Colgate Optic White Stakes (1600m);   Winx - Tab Chipping Norton Stakes (1600m);   Winx - William Hill Cox Plate (2040m);   Winx - China Horse Club George Ryder (1500m).
8 Darren Weir Black Heart Bart - C.F. Orr Stakes (1400m);   Black Heart Bart - Futurity Stakes (1400m);   Black Heart Bart - Hyland Colours Underwood Stks (1800m);   Black Heart Bart - N.Z. Bloodstock Memsie Stakes (1400m);   Humidor - Tab Australian Cup (2000m);   Palentino - Pfd Food Services Makybe Diva (1600m);   Stratum Star - Kingston Town Classic (1800m);   Volatile Mix - Ubet South Australian Derby (2500m).
5 D & B Hayes & T Dabernig Catchy - Blue Diamond Stakes (1200m);   He's Our Rokkii - Ig Markets Toorak Hcp (1600m);   Redkirk Warrior - Lexus Newmarket Hcp (1200m);   Sheidel - Oakleigh Plate (1100m);   Vega Magic - Darley Goodwood (1200m).
4 John O'Shea Astern - Golden Rose (1400m);   Hartnell - Yellowglen Turnbull Stakes (2000m);   Hauraki - Tab Epsom Hcp (1600m);   It's Somewhat - Doncaster Mile (1600m).
4 Kris Lees Clearly Innocent - Darley Kingsford-Smith Cup (1300m);   Le Romain - Canterbury Bmw Stakes (1300m);   Le Romain - Cantala Stakes (1600m);   Sense Of Occasion - Hardy Brothers Doomben Cup (2000m).
4 Ciaron Maher Bon Aurum - Yulong Park Sir Rupert Clarke (1400m);   Jameka - The Bmw (2400m);   Jameka - Caulfield Cup (2400m);   Ruthven - Qld Derby (2200m).
4 P & P Snowden Invader - Inglis Sires' (1400m);   Redzel - James Boag's Premium Doomben (1200m);   Russian Revolution - Nathan's Hotdogs The Galaxy (1100m);   Tycoon Tara - Sky Racing Tattersall's Tiara (1350m).
3 Mick Price Extreme Choice - Charter Keck Cramer Moir Stks (1000m);   Flying Artie - Coolmore Stud Stakes (1200m);   Secret Agenda - Ubet Classic (1200m).
3 Michael & Wayne & John Hawkes Chautauqua - T J Smith Stakes (1200m);   Divine Prophet - Ladbrokes Caulfield Guineas (1600m);   Inference - Randwick Guineas (1600m).
2 Gary Portelli Rebel Dane - William Hill Manikato Stakes (1200m);   She Will Reign - Longines Golden Slipper (1200m).
2 Murray Baker & Andrew Forsman Bonneval - James Boag's Premium Aust Oaks (2400m);   Jon Snow - Australian Derby (2400m).
2 Leon & Troy Corstens Awesome Rock - Emirates Stakes (2000m);   Montoya's Secret - Vinery Stud Stakes (2000m).
2 G Waterhouse & A Bott Global Glamour - Schweppes Thousand Guineas (1600m);   Global Glamour - Sydney Airport Flight Stakes (1600m).
1 Gary Moore Takedown - Crown Perth-Winterbottom Stks (1200m).
1 L W Curtis Lasqueti Spirit - Crown Oaks (2500m).
1 Michael Moroney Tivaci - All Aged Stakes (1400m).
1 Paul Perry The Mission - Champagne Stakes (1600m).
1 Lindsey Smith Scales Of Justice - James Boag's Railway Stakes (1600m).
1 Shane Nichols I Am A Star - Myer Classic (1600m).
1 T R Martin Heavens Above - Coolmore Classic (1500m).
1 Tony Mc Evoy Hey Doc - Australian Guineas (1600m).
1 Joseph Pride Terravista - Lightning Stakes (1000m).
1 Peter Gelagotis Malaguerra - Darley Classic (1200m).
1 Andrew Noblet Silent Sedition - Keogh Homes William Reid Stks (1200m).
1 John P Thompson Sir John Hawkwood - Mcgrath The Metropolitan (2400m).
1 Robert Hickmott Almandin - Emirates Melbourne Cup (3200m).
1 David Vandyke Yankee Rose - Moet & Chandon Spring Champion (2000m).
1 Paul Butterworth Capital Gain - J.J. Atkins (1600m).
1 C Appleby Polarisation - Schweppes Sydney Cup (3200m).
1 Lee & Anthony Freedman Our Ivanhowe - Ranvet Stakes (2000m).
1 James Cummings Prized Icon - Aami Victoria Derby (2500m).
1 S Autridge & J Richards Gingernuts - Sky Racing Rosehill Guineas (2000m).
1 Darren Beadman Impending - Stradbroke Hcp (1350m).

Updated: 28/07/2017 02:02:46


With the help of other racing enthusiasts and racing bodies it is our intention to collate as much material and information on past champions and participants as possible to make the area a valuable racing resource and reference for all involved in our great industry.

If you have intersting information you think should be made available then please email Gary.









Racing and Sports Racing and Sports Pty Ltd |  R&S Terms of Use |  R&S Privacy
This area is maintained by Racing & Sports Pty Ltd (ABN 093 360 108) ("R&S"). Copyright in all R&S materials is owned by Racing and Sports Pty Ltd (R&S). While Racing and Sports takes all care in the preparation of this information it accepts no responsibility nor warrants the accuracy of the information displayed. This information is provided for entertainment purposes only. Any monetary investment based on information displayed on the site (or affilated sites) is at the risk of the investor. Please check all Race Fields and TAB numbers with an official source.
process time:0.015625